Boris Brankov

Akad. mal. Boris Brankov
MAGICKÝ SVĚT
LITOGRAFIEVýstava u příležitosti 70tých narozenin akad. malíře Borise Brankova ukazuje
bohatý výběr jeho mnohobarevných velkoformátových litografií a Ex libris.

Výstava potrvá od 7. do 28. ledna 2016 a je veřejnosti přístupná
po-pá od 10-17 hod.
(VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 1.2.2016!)

v galerii Bulharského kulturního institutu v ul. Klimentské 6, Praha 1.

Vystava

Vystava

Vystava

Proslov ze zahájení výstavy:

 

Vážení hosté, přátelé umění,

Dnes, díky Bulharskému kulturnímu institutu v Praze, máme potěšení byt přítomny na zahájení další samostatné výstavyjednoho z předních současných grafiků jaký je akademický malíř Boris Brankov tentokrát u přiležitosti jeho 70tých nározenin.

Tvůrčí životopis Borise Brankova zahrnuje řadu samostatných výstav v Bulharsku, Česku a Německu, četnou účast na bulharských a mezinárodních výstavách a bienálech, první cenu za grafiku Jižní Jaro v Bulharsku na začatku jeho tvůrčí kariéry, více než padesát ilustrovaných knih, dlouholeté členství v Unii bulharských výtvarníků nebo pedagogické a tvůrčí působení jako vedoucího Grafického kabinetu AVU v Sofii. Jeho grafiky se staly součástí řady sbírek, mimo to i sbírky NG v Sofii.

Ve své tvůrčí práci Boris Brankov prošel všemi grafickými technikami, než si zamilovallitografii neboli kamenotisk. Ručně tištěné litografii se věnuje více než třicet let. Významnou roli pro jeho rozvoj jako grafika-litografa hrála několika měsíční spolupráce s odborníky z institutu Tamarind Univerzity New Mexika v USA, který se věnuje výhradně technice litografie. Právě seznámení s nejnovějšími poznatky litografické techniky přimělo umělce experimentovat a přitom hledat rovnováhu mezi klasickými litografickými metodami a novými možnostmi této techniky. Výsledkem jeho experimentů jsou mnohobarevné expresivní litografie interpretující témata vesmíru, krásy světa, hodnot a filosofie lidského života nebo mytologie, část ze kterých si dnes můžeme prohlednout. Ve své tvorbě autor využívá bohatých figurálních kompozic,které postupně přecházejí do abstraktních variací a vizí. Díky novým možnostem litografie si Boris Brankov oblíbil i neomezené možnosti práce s koláži pří které pomoci hotových forem a jejích doplnění vlastní kresbou vytváří nový svět s vlastním horizontem a atmosférou.

Od roku 1997 Boris Brankov pokračuje tvůrčípráciv ČR. V srdci Evropy, v Zlaté Praze,a ve městě, ve kterém se před více než dvé stě letynarodil Alois Senefelder, vynálezce kamenotisku, umělec objevil nové tvůrčí prostředí. Dva roky pracoval v litografickém ateliéru U Prstenuna Starém městě, kde pokračoval experimentovat v ručně tištěné litografii a vedle svých velkoformátových grafických listůzačal pracovat i v oblasti malé grafiky formou Ex libris, součástí výstavy je i výběr z těchto knižních značek. V součásně době autor pracuje na vplné noze ve svém ateliéru v Dejvicích.

Výtečné kresličské schopnosti spojené se znalostmi všech detailů ručního tisku dělájí obrazy Borise Brankova unikátními, protože jsou nakresleny, zpracovány a vytištěny samotným autorem na ručním litografickém lisu a na originálním ručním papíru.

Pán litografického kamene“nebo„Mistr litografie“, jak někteří kunsthistorikové nazývají Borise Brankova, prošel složitou a protikladnou tvůrčí cestou a našel své místo v světé moderní evropské grafiky.

            A ted´už dost povídání, at´ máme čas na přijemné prohližení obrazů. Doufám,že stávající výstava u příležitosti životního jubilea Borise Brankova Vám nabídne bohatou ochutnávku různorodé tvůrčí přírody autora, jakož i jeho mimořádné ovládání litografické techniky.

Děkuji za pozornost.

Ing.arch. Nikolaj Brankov

www.brankov-art.eu

Facebook: Boris Brankov's ART


Boris Brankov
© Boris Brankov, 2016